MAVIŞEHIR BRANCH

    TAD Preschool Mavişehir is a franchansee of TAD Preschool Ankara which is founded by ÜçNesil Eğitim A.Ş. Although each teacher and instructor working with TAD Preschool is a field-professional, the teaching team of TAD Preschool attends Pre-Service and In-Service Teacher Training programs on a regular basis in order to encourage lifelong learning and follow modern developments in teaching as well as improve the teaching methodologies. These trainings are conducted by academics (TAA central) that specialize in certain fields and are all conducted on a hands on practice basis. 

We have 7 groups which are accompanied by leader techers (who are English teaching professional) and child development professionals. 15 children are the maximum number of groups that are in the same age gruop build up at the begining of the year. In Family Counseling Service we have one psychologist. We have one cook and three people in hygiene team. Management team is always ready to support parents when needed with three members.

Founder
Educaton Team

UCNESIL INC.

  Our founder, Bahar Yamaner has 10 years of experience in project management in R&D teams as an Bioengineer before she started preschool facility. She worked with R&D teams in Health and Drug Development, Universites and Technology Transfer Regions.

 

UCNESIL INC. is a company, founded on 2016 by TURAL and ONDUL familiy. TURAL and ONDUL families are incorporated by TURPAK ltd. company since 1985. First subsidary is an international preschool in Izmir, TURKEY which is leaded by Bahar Yamaner.

Her interest in child health and development is supported by international certificates about child care and "Child Nutrition and Cooking" certificate from Standford University on 2017..

Bahar Yamaner is maried and has two daughter. Her life motivation is her daughter and many other childrens genuene education and development as independent individuals in the future..

School Principle Deniz Duygulu, ​

Ankara Başkent Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü mezunudur. Çalışma hayatına halkla ilişkiler alanında başlayarak sonrasında okul öncesi alanda hem öğretmenlik ve hem de idarecilik yaparak devam etmiştir. Kolej ve özel anaokulu tecrübelerini İstanbul ve İzmir'de farklı kurumlarda kazanmıştır, İdarecilik yaparken de ilgi alanı olan Rehberlik alanında da aktif kalarak özellikle oryantasyon süreçlerinde çocuklara ve ailelere bizzat destek olmaktadır. 

 

School Counselor Bade Vardarlı

2009 yılında Ege Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmuştur. 2010 yılında Berlin'deki Free University'de "European Master in Intercultural Education" programından mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi süresince üniversite hastanesinde, bir şirketin insan kaynakları departmanında, özel eğitim merkezinde, Berlinde Türk kökenli öğrenci ve aileleriyle çalışılan okul psikolojisi danışmanlık merkezinde (Kreuzberg Schulpsychologishes Beratungszentrum) staj yapmıştır. 2014 yılında Ege Üniversitesi'nde psikolojik danışmanlık alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Kadın danışma merkezlerinde psikolojik danışmanlık hizmeti, özel eğitim merkezinde aile görüşmelerini yürütmüştür, özel okullarda ve anaokullarında psikolog olarak çalışmıştır. 2019 yılında TAD Preschool Mavişehir, Anaokul'u bünyesinde anaokulu psikoloğu olarak okulumuz çocukları ve ailelerine destek olmaktadır.

Pedagog Burcu Ceylan,  2012 yılında Amsterdam Üniversitesinden aile danışmanlığı ile ilgili uzmanlığı ile Pedagoji bölümünden mezun olmuştur ve halen Ege Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Bağımlılar kliniğinde aile danışmanı, kreş ve anaokullarında öğretmen ve eğitim danışmanı olarak ve çocuk yuvasında sosyal hizmet uzmanı olarak ulusal ve uluslarası kuruluşlarda görev yapmıştır.